Darmowe doradztwo finansowe – jak dostać kredyt hipoteczny na mieszkanie?

doradztwo finansowe

Zaciągnięcie kredytu na wymarzone mieszkanie czy dom to bardzo ważna i przełomowa decyzja w życiu każdego dorosłego człowieka. Większość z nas zdaje sobie sprawę, że nie jest to przedsięwzięcie proste, szybkie i bezstresowe. Rzeczywistość jest taka, że niestety nie każdy ma szansę na otrzymanie wyczekiwanej sumy pieniędzy. Ponadto nie wszyscy zainteresowani dokładnie wiedzą, jakie wymagania trzeba spełniać i które kroki podejmować po kolei. Warto w tym przypadku z korzystać z opcji, jaką jest np. doradztwo finansowe czy prawne.

Nie jest tajemnicą, że nieruchomości na sprzedaż stale przybywa. Nawet jeśli w tym momencie nie stać Cię na kredyt, możliwe że Twoja sytuacja finansowa zmieni się w przeciągu roku. Warto być przygotowanym na taką ewentualność. Jak dostać kredyt na mieszkanie i jakich błędów nie popełniać? A co najważniejsze- jak się przygotować do pierwszej wizyty w banku?

Zdolność kredytowa

Żyjemy w czasach, w których mówi się, że łatwo jest dostać kredyt na mieszkanie. Jednak nic bardziej mylnego. Nie każdy ma możliwość sfinansowania zakupu z pożyczonych pieniędzy, co więcej dużo osób nie będzie spełniać podstawowych warunków.

Pierwszym krokiem, o którym musimy bezwzględnie myśleć, jeśli chcemy wziąć dużą pożyczkę jest nasza zdolność kredytowa. W skrócie jest to określenie sytuacji finansowej kredytobiorców, w celu oszacowania na jaką kwotę mogą sobie pozwolić oraz czy będą w stanie spokojnie płacić raty. Pracownicy banku mają obowiązek dokładnie sprawdzić ten aspekt. W tym przypadku, nawet przed wizytą w banku, można skorzystać z usługi, jaką jest doradztwo finansowe/kredytowe.
Pod uwagę są tutaj brane takie czynniki jak:
1. nasze dochody (kwota netto, która wpływa co miesiąc na konto oraz typ umowy,z  tytułu której otrzymujemy wynagrodzenie)
2. wydatki (spłacane kredyty, pożyczki, ilość posiadanych kart kredytowych, limity na koncie osobistym, inne comiesięczne wydatki)
3. wielkość gospodarstwa domowego (liczba osób na utrzymaniu, stan cywilny kredytobiorców)
4. kredyt (planowana kwota, okres spłaty, wysokość wkładu własnego)

Nieruchomość na sprzedaż już czeka? Czas na kredyt!

Kiedy nieruchomość na sprzedaż już na Ciebie czeka i jest praktycznie w zasięgu ręki, czas pójść do banku i zacząć starania o otrzymanie odpowiednio dużego kredytu. Doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że bank będzie bardzo wnikliwie analizował zdolność kredytową. Możesz się do tego skrupulatnie przygotować. Co zrobić? Przede wszystkim zadbać o historię stabilnych i powtarzalnych wpłat wynagrodzenia z tytułu wykonywanej pracy. Najlepiej jeśli będzie to historia ostatnich kilku miesięcy (minimum 3). Okazuje się, że banki najbardziej cenią umowy o pracę na czas nieokreślony, jednak respektują również umowy zlecenie czy prowadzenie własnej działalności gospodarczej. W takich przypadkach wybrany bank może również poprosić o przedstawienie innych, dodatkowych dokumentów, np. PIT za ostatni rok, zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami, wyciągi z rachunków za ostatni rok. Wszystko jednak tak naprawdę zależy od konkretnego banku.

Czy wiek jest istotny?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy wiek kredytobiorców ma jakiekolwiek znaczenie. Okazuje się, że tak. Banki najbardziej przychylnie traktują osoby około 35 roku życia. Osoby starsze, np. po 50 są traktowane przez oddziały z dystansem. Przyjmuje się, że kredyt hipoteczny trzeba spłacić przed ukończeniem 75/80 roku życia. Jeśli masz wątpliwości, zawsze możesz skorzystać z usługi, jaką jest darmowa pomoc prawna.

Wielkość zarobków

Jest to bardzo istotny czynnik dla banku, jednak coraz częściej uważa się, że nie najważniejszy. To, ile zarabiają potencjalni kredytobiorcy jest ważne ale pamiętaj również o kosztach miesięcznych, obciążających nasz portfel. Są to m.in.: ilość osób na utrzymaniu, inne kredyty, pożyczki, wysokość stałych kosztów utrzymania. Może się okazać, że osoba zarabiająca 20 tys. zł, co miesiąc przeznacza na utrzymanie 19 tys. W takim wypadku, żaden bank nie zdecyduje się na wypłacenie kredytu.

Wkład własny

Jest to bardzo ciężki temat dla wielu osób, szczególnie tych młodych. Osoby ubiegające się o kredyt hipoteczny muszą posiadać przynajmniej 20% wartości nieruchomości. Przyjmijmy, że nasze wymarzone mieszkanie kosztuje 300 tys zł i taki kredyt chcemy zaciągnąć. W takim przypadku musimy zgromadzić około 60 tys. zł wkładu własnego. Wtedy, na pozostałe 80% bank powinien pożyczyć pieniądze. W niektórych bankach jest możliwość 10% wkładu własnego. Jeśli nie mamy żadnych oszczędności, z zaciągnięciem kredytu może być problem. Dla wielu osób, takie kwestie mogą wydać się zbyt skomplikowane. Doradztwo finansowe, darmowa pomoc prawna czy konsultacje z osobami, które zaciągnęły kredyt mogą okazać się bardzo pomocne.

About: admin


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code