Darowizna mieszkania – wszystko co musisz o niej wiedzieć

darowizna mieszkania

Czy wiesz, że jako darowiznę można przekazać własność niemalże każdej rzeczy? Tyczy się do również nieruchomości, w tym mieszkania. Darowizna mieszkania/nieruchomości nie musi spełniać żadnych dodatkowych warunków. Podejmując się procedury warto jest jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

 

Darowizna to nic innego jak nieodpłatne przekazanie mieszkania. Na taki krok bardzo często decydują się osoby z bliskiego otoczenia, czyli rodzina (np. rodzice-dzieciom, dziadkowie-wnukom). Aby zrobić to zgodnie z obowiązującym prawem trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniej formy oraz wszelakich formalnościach wobec urzędu skarbowego. Ile może kosztować nas ta procedura? Czy należy ten fakt zgłosić do urzędu? Sprawdź, jakie skutki niesie za sobą darowizna mieszkania.

 

darowizna mieszkania procedury

Forma przekazania

Najczęściej jest tak, że darowizna nie wymaga zachowania określonej formy. W celu udowodnienia „transakcji” pomiędzy podmiotami, najczęściej sporządza się umowę darowizny. Jednak, darowizna mieszkania rządzi się nieco innymi prawami. W tym przypadku wymagane jest zachowanie formy aktu notarialnego.

 

Niezbędna tutaj będzie wizyta u notariusza. Zwalnia ona nas- podatników z obowiązku zgłaszania darowizny mieszkania do urzędu skarbowego. Robi to za nas notariusz. Dodatkową, płatną usługą jest dokonanie wpisu do księgi wieczystej lub jej założenie, w przypadku braku.

 

Zabezpiecz prawo do mieszkania

Wizyta u notariusza to nie koniec spraw, o których musimy myśleć i załatwiać. Kiedy przenosisz własność danej nieruchomości pamiętaj, że de facto tracisz możliwość korzystania z niej na dotychczasowych warunkach.

 

Przykładowo, jeśli nie zabezpieczymy możliwości zamieszkania w danej nieruchomości to będziemy z niej korzystać bezumownie. W przypadku konfliktu z osobą obdarowaną może się to dla nas skończyć bardzo nieprzyjemnie (chociażby eksmisją).

 

Jednak nie ma się co obawiać. Nasze interesy chroni pewna instytucja prawa cywilnego, która chroni nasz byt- czyli tzw. służebność.

 

„Służebność mieszkania – to ograniczone osobiste prawo rzeczowe, które zobowiązuje właściciela nieruchomości do znoszenia faktu, iż uprawniony ze służebności będzie korzystał (na określonych w umowie warunkach) z lokalu (budynku). Służebność jest dożywotnia i nie przechodzi na spadkobierców uprawnionego.”

 

Pamiętaj, że ustanowienie służebności wymaga wizyty u notariusza i ma mieć formę aktu notarialnego. Zazwyczaj zawiera się go w jednym akcie.

 

darowizna mieszkania rodzina

Podatek od spadków i darowizn

Faktem jest, że nieruchomości z reguły maja dużą wartość. Zdecydowanie przekraczają kwoty wolne od podatku. Czy zawsze będziemy musieli zapłacić podatek?

 

Okazuje się, że nie. Jeśli darowizna jest dokonywana w obrębie bliskiej rodziny (małżeństwo, zstępni, wstępni, rodzeństwo) jesteśmy zwolnieni od podatku, a odpowiedniego zgłoszenia powinien dokonać notariusz.

 

W przypadku darowizny dalszej rodziny mamy do czynienia z tzw. zwolnieniem warunkowym (art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn) ALBO koniecznością zapłaty podatku. Jeśli w danym przypadku nie będzie można skorzystać ze zwolnienia warunkowego, notariusz stanie się płatnikiem podatku od spadków i darowizn. Oznacza to, że wyliczy go oraz pobierze podczas sporządzania aktu.

 

Bardzo ważną kwestią jest podejście notariusza do sprawy. Darowizna mieszkania może generować wysokie koszta, jeśli traktuje on zwolnienie warunkowe jako jedyne dopuszczalne zwolnienie od darowizny (tym samym zawężając możliwość wykorzystania zwolnienia zupełnego). Jest to niezwykle błędne i szkodliwe dla nas stanowisko.

About: admin


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code