Dotacje dla nowych firm – jakie mamy możliwości w 2019 roku?

finansowanie przedsiębiorstw

Wiele osób zastanawia się, skąd wziąć pieniądze na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Okazuje się, że w Polsce to właśnie brak pieniędzy jest jedną z najczęściej wskazywanych barier, które powstrzymują osoby przed podjęciem tej ważnej i przełomowej decyzji. Faktem jest, że z roku na rok przybywa w naszym kraju sposobów na finansowanie przedsiębiorstw.

Dotacje dla nowych firm są dla wielu ludzi jedyną szansą a rozpoczęcie nowego etapu i zrealizowanie swoich pomysłów. W 2019 nie zabraknie inicjatyw oraz programów, które są skierowane do początkujących przedsiębiorców. Osoby szukające finansowego wsparcia mogę liczyć zarówno na bezzwrotne dotacje dla nowych firm jak i atrakcyjne pożyczki. Oprócz tego, dostępne są również akceleratory, rządowe programy dla start-upów czy fundusze VC. Gdzie w takim razie można „zapukać” po pieniądze w tym roku?

dotacje dla nowych firm

Finansowanie przedsiębiorstw – bezzwrotne dotacje na założenie firmy

Finansowanie przedsiębiorstw może opierać się na bezzwrotnych dotacjach z urzędu pracy, w wysokości 25 tys. zł. Jest to jedna z najpopularniejszych form pomocy, z której korzystają Polacy. Przez 10 lat nasz rząd (a właściwie zmieniające się ekipy rządowe) przeznaczyły na ten cel aż 7,3 mld zł, a z możliwości tej skorzystało ponad 460 tys. bezrobotnych. Dokładna kwota którą można otrzymać zależy od poziomy przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Kwota wsparcia to 6-krotność tego wskaźnika. W ubiegłym roku, bezrobotni mogli starać się o dotację w wysokości
25 629,06 zł. Dobrą wiadomością jest to, że w 2019 roku ta kwota będzie większa. O taką formę pomocy mogą ubiegać się wyłącznie osoby bezrobotne oraz takie, które nie zakładały działalności gospodarczej przez 12 ostatnich miesięcy (oraz nie korzystały z innych form pomocy).

Pożyczka na firmę – 91 tys. zł na start

Bezzwrotne dotacje to popularna forma wsparcia ale zdecydowanie nie jedyna! Pożyczka na firmę może okazać się równie dobrym wyjściem. Od wielu lat Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego realizują program pt. „Pierwszy biznes- wsparcie na starcie”. Taka inicjatywa jest skierowana do studentów, absolwentów oraz bezrobotnych. Od 2018 roku, maksymalna kwota pożyczki wynosiła 91 604,00 zł. Za utworzenie miejsca pracy można było otrzymać 27 481,20 zł. Takie pieniądze pożyczane są nowej firmie na okres 7 lat (maksymalnie). Zastrzyk gotówki jest oprocentowany 0,44% w sali roku. Na 2019 rok zaplanowano pulę około 30 mln. środków, które są finansowanych z Funduszu Pracy.

Finansowanie przedsiębiorstw typu start-up

Ciekawym rozwiązaniem są dotacje dla nowych firm typu start-up, zlokalizowanych w województwach: lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim lub warmińsko-mazurskim. Jeśli masz innowacyjny pomysł (na usługę lub produkt) i chcesz otworzyć własną formę, ten projekt skierowany jest właśnie dla Ciebie a nazywa się Platforma startowa. W 2019 roku odbędzie się druga edycja projektu, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Warto jednak pamiętać o tym, że na początku, młody przedsiębiorca nie może liczyć na pieniądze, a jedynie na wsparcie, mentoring oraz pomoc w stworzeniu biznesplanu. Po takim etapie inkubacji, najlepsze projekty mogą liczyć na wsparcie, nawet do 800 tys. zł na rozwój.

pożyczka na firmę

Skalowanie biznesu – do 250 tys. zł

Finansowanie przedsiębiorstw, które można nazwać innowacyjnymi może odbywać się również za pośrednictwem inicjatywy „Scale Up”. Jest to jeden z programów, który towarzyszy programowi „Start In Poland”. Jest to szeroko pojęty program akceleracyjny, dzięki któremu startupy mogą pozyskać do 250 tys. zł. Oprócz zastrzyku gotówki, przedsiębiorcy mają zapewniony dostęp do mentorów i wsparcia praktyków. Kto wyłania zwycięzców? W głównej mierze inkubatory, wyłonione w konkursach wraz ze spółkami Skarbu Państwa. Informacji o naborach warto jest szukać na stronach konkretnych inkubatorów w danym mieście.

”Anioły biznesu” a finansowanie przedsiębiorstw

Ciekawą opcją na pozyskanie wsparcia finansowego jest współpraca z tzw. Aniołami Biznesu. Są to doświadczeni przedsiębiorcy, którzy chętnie inwestują w nowe (małe lub średnie) firmy. Robią to zazwyczaj w bardzo wczesnym etapie powstawania startupu. Dbają o swoją dyskrecję i stają się współwłaścicielami, w zamian za wniesiony kapitał. Ważny w tym przypadku jest potencjał wzrostu danej firmy. W Polsce jest pięć sieci Aniołów Biznesu: Amber Invest, Lewiatan Business Angels, Polban, Wschodnia Sieć Aniołów Biznesu oraz Ponadregionalna Sieć Aniołów Biznesu.

About: admin


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code