Kredyt hipoteczny – 3 ważne wskazówki

kredyt hipoteczny

Jeśli zdecydowałeś się na kredyt hipoteczny, musisz wiedzieć o tym, że istnieją pewne kwestie, o których nie powie ci żaden bank. Jeśli tylko posiadasz zdolność kredytową, przedstawiciele będą zabiegali o twoją uwagę i będą przekonywali do zaciągnięcia długu właśnie w nich. W dobie dużej rynkowej konkurencji każdy klient jest dla banku na wagę złota. Biorąc kredyt hipoteczny, mówiąc kolokwialnie, musisz samodzielnie zadbać o własny interes. Oto trzy rzeczy, o których nie powie ci żaden bank. Pamiętaj o nich, wybierając ofertę kredytu.

Najczęściej wybierając kredyt hipoteczny, poszukujemy banku, który zaoferuje największą kwotę przy minimum formalności. Bardzo często kredytobiorcom zależy na czasie i wybierają instytucję, która pozwoli najszybciej otrzymać środki na zakup mieszkania. Pośpiech nie jest jednak dobrym doradcą, szczególnie w tak ważnej sprawie, jak kredyt, który będziemy spłacać przez najbliższe lata – być może przez długi czas. Warto zadbać o swoje finanse już na etapie podejmowania decyzji o zadłużeniu, mając na względzie, że będzie ona miała długoterminowe skutki. Nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkiego, co może się wydarzyć w przeciągu nadchodzących 10-20 lat. Są zasady, których warto przestrzegać dla własnego bezpieczeństwa, nawet jeśli twoja sytuacja finansowa jest dobra i względnie stabilna.

Weź kredyt maksymalnie na 80% wartości nieruchomości

Złota, bardzo prosta zasada mówi, ze nie należy kupować tego, na co nas nie stać. W dzisiejszych czasach często jest to niemożliwe, ponieważ bieżące finanse nie są wystarczające do zakupu nieruchomości. Ceny są tak wysokie, że nie sposób oszczędzić na zakup mieszkania nawet w dwie osoby. Niemniej jednak należy rozważnie dokonać decyzji o zakupie i nie porywać się z przysłowiową motyką na słońce. Realna ocena własnych możliwości jest niezwykle istotna. Bezpieczne jest przestrzeganie reguły, by nie brać kredytu na więcej niż 80% wartości nieruchomości. Jeśli nie masz wystarczającego wkładu własnego, lepiej wybrać inną nieruchomość. Nie będziesz musiał płacić dodatkowego ubezpieczenia niskiego wkładu, a marża od kredytu będzie niższa.

Rata kredytu nie powinna przekraczać 30% dochodów netto na miesiąc

Realnie oceń własne miesięczne wydatki. Obiektywnie rzecz biorąc, rata miesięczna kredytu nie powinna być większa niż 30% twoich dochodów. Weź pod uwagę nagłe wydatki i prawdopodobieństwo, ze będą one wzrastać, np. jeśli planujesz założenie rodziny lub kolejne dziecko. Nawet mając kredyt hipoteczny, warto robić oszczędności. Nie chcemy też przecież rezygnować z wakacji i wszystkich przyjemności.

Nie zaciągaj kredytu na więcej niż 20 lat

Obecnie powszechne jest zaciąganie kredytu na mniej więcej 30 lat. W rzeczywistości jednak większości z nas trudno jest przewidzieć, co stanie się za 5 do 10 lat, ponieważ wszystko zmienia się szybciej niż kiedykolwiek. Owszem, dłuży okres kredytowania to niższa rata, jednak po dokonaniu obliczeń można łatwo zorientować się, że takie rozwiązanie mimo wszystko nie jest opłacalne.

About: admin


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code