Prawo spadkowe – kto płaci podatek od darowizny?

prawo

Prawo spadkowe reguluje konieczność zapłaty podatku od majątku otrzymanego w spadku lub od darowizny. Bliscy krewni są jednak zwolnieni z tego obowiązku. Co należy zrobić, aby nie płacić podatku? Gdzie się zgłosić oraz jakie są kwoty wolne od podatku?

Jeśli otrzymałeś spadek, musisz wiedzieć, że wzbogacenie jest obarczone zapłatą podatku od otrzymanego majątku. Z obowiązku są zwolnieni najbliżsi krewni. Dla osób spokrewnionych w dalszej linii prawo spadkowe przewiduje ulgę w postaci ustalenia wyższej kwoty wolnej od podatku niż dla osób niespokrewnionych. Prawo podatkowe określa trzy grupy podatników i trzy różne wartości kwot zwolnionych od opłaty. Jeśli odziedziczony majątek jest niższy niż kwota wolna od podatku dla danej grupy, spadkobierca lub odbiorca darowizny jest zwolniony z obowiązku uiszczania podatku od wzbogacenia.

Trzy grupy podatkowe i kwoty wolne od podatku

Grupa pierwsza to osoby blisko spokrewnione, czyli małżonek i teściowie oraz dzieci, rodzice, rodzeństwo, ojczym, macocha, pasierbowie, synowa oraz zięć. Jeśli spadkobierca należy do tej grupy, jest całkowicie zwolniony z płacenia podatku. Grupa pierwsza jest też nazywana zerową. Kwota wolna od podatku to w tym przypadku 9637 zł. Aby nie wnosić opłaty, należy zgłosić się w należytym Urzędzie Skarbowym i złożyć oświadczenie na formularzu SD-Z2 w terminie 6 miesięcy od chwili uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku, a w przypadku darowizny, od dnia, w którym nabyto darowiznę.

Druga grupa podatkowa to dalej spokrewnione osoby, w tym między innymi zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonków oraz pasierbów i inni krewni z drugiej linii. Osoby należące do tej grupy są zobowiązany do zapłacenia podatku, jeśli wartość odziedziczonego bądź otrzymanego w darowiźnie majątku jest większa niż 7276 zł (kwota wolna od podatku dla grupy drugiej).

Trzecia grupa podatkowa to, jak głosi prawo spadkowe, „inni nabywcy”, czyli pozostałe osoby niewymienione w pierwszych dwóch grupach. Jeśli spadkobierca bądź osoba, która otrzymuje darowiznę, należy do tej grupy, zapłaci podatek do majątku o wartości większej niż 4902 zł (kwota wolna od podatku dla trzeciej grupy podatkowej).

6 miesięcy na zgłoszenie w Urzędzie Skarbowym

Osoby otrzymujące darowiznę bądź spadek muszą pamiętać o dopilnowaniu terminu zgłoszenia w Urzędzie Skarbowym. W przeciwnym razie po upływie sześciu miesięcy spocznie na nich obowiązek uiszczenia podatku, jeśli wartość odziedziczonego bądź otrzymanego w darowiźnie majątku przekracza wysokość kwoty wolnej od podatku dla pierwszej grupy.

About: admin


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code