Umowa najmu lokalu mieszkalnego na czas określony

umowa najmu nieruchomości

Jeśli zapanujesz wynajmować mieszkanie przez stosunkowo krótki czas i myślisz o rychłej przeprowadzce, prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem zarówno dla ciebie, jak i dla osoby wynajmującej, będzie umowa wynajmu mieszkania na czas określony. Z czym wiąże się jej podpisanie dla najemcy i o czym należy pamiętać?

Aby nie przysporzyć sobie niepotrzebnych problemów, podpisując umowę, powinniśmy pamiętać o kilku kwestiach. Umowa najmu lokalu mieszkalnego na czas określony wiąże się z określonymi zabezpieczeniami dla wynajmującego. Na najemcy spoczywa odpowiedzialność finansowa za powierzone mienie, z którego należy rozliczyć się po zakończeniu najmu. Wypowiedzenie umowy na czas określony rządzi się prawami, które należy poznać przed podpisaniem dokumentu.

Umowa najmu nieruchomości i protokół zdawczo-odbiorczy

Umowa wynajmu mieszkania na czas określony wiąże się z podpisaniem protokołu zdawczo odbiorczego sporządzonego dla danego lokalu. Jest to załącznik do umowy, w którym wyszczególnione są zazwyczaj sprzęty i meble oddawane do użytku lokatorowi. Na protokole znajdziemy także aktualne wskazania liczników. Ich odczytu należy dokonać wspólnie z wynajmującym podczas przekazania lokalu. Podpisy obu stron na dokumencie zaświadczają o tym, że najemca zobowiązuje się do zwrotu mienia w stanie nie gorszym niż zastany.

Przy podpisaniu protokołu najemca powinien uważnie zaznajomić, się ze stanem powierzanych sprzętów. Wszelkie usterki i wady powinny zostać uwzględnione na protokole albo przedmioty powinny zostać wymienione bądź naprawione przed podpisaniem dokumentu. Wynajmujący powinien zdawać sobie sprawę z obowiązku zapłaty za zniszczone mienie, jaki może spocząć na nim bez jego winy, jeśli powierzone sprzęty od początku okresu najmu będą wadliwe.

Umowa wynajmu mieszkania na czas określony i jej wypowiedzenie

Nie każdy przyszły najemca ma świadomość tego, że umowa wynajmu mieszkania na czas określony jest umowa niewypowiadalną. Oznacza to, że przepisy prawa nie regulują ustawowego okresu wypowiedzenia dla zobowiązanie podpisanego na określony okres. Jeśli zatem zobowiążemy się do wynajmowania lokalu przez dwa lata, wynajmujący ma prawo żądać od nas uiszczania ustalonych opłat przez cały czas obowiązywania umowy, nawet jeśli będziemy chcieli wcześniej zrezygnować z zamieszkiwania w lokalu.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy okres wypowiedzenia jest zawarty w dokumencie. W interesie wynajmującego jest dopilnować, by umowa najmu nieruchomości posiadała stosowny zapis, szczególnie jeśli będzie to umowa na dłuższy okres. Można na przykład umówić się z wynajmującym na miesięczny okres wypowiedzenia, po poinformowaniu o odstąpienia od umowy ze stosownym, określonym w dokumencie wyprzedzeniem.

Umowa najmu lokalu mieszkalnego na czas określony to dobre rozwiązanie, z którego korzysta wiele osób celem zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. Jak w przypadku każdego innego dokumentu, również przy umowie najmu należy dokładnie zaznajomić z treścią dokumentu oraz wyjaśnić wszelkie wątpliwości zanim dojdzie do złożenia podpisów.

About: admin


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code